images
2020-04-02 16:46:11

Peki, Corona sırasında işimize neler olacak?

Ne yazık ki “evde kalmak gibi etkili bir çözümümüz yok.

Öncelikle devletimizin gerçekçi destek paketlerine (ilk paket beklentilerimizi tam karşılamadı) ihtiyacımız olduğu kesin ama kendimiz de telaşa kapılmadan sistematik düşünerek planlı aksiyonlar almamız gerekli. Birçok arkadaşımızın ‘“işime ne olacak?’’ diye sorduğunu duyuyor ama stratejik bir sorgulama yürüttüğünü görmüyoruz.

Core Strateji olarak biz de bu yeni düzene adapte olup üretmeye, değer yaratmaya devam etmeye çalışıyoruz. Yol bulma arayışınıza katkıda bulunmak için yaptığımız çalışmayı sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bu sorulara cevap vermek için stratejik düşünme çerçevesi sunumu ve etki analizi excel dosyası hazırladık. Beraber çalıştığımız şirketlerimiz ile üzerine bazı çalışmalar yaptık. Belli eksikleri olsa da odaklı düşünmeyi kolaylaştırdığını ve işin içinde olan şirket ekiplerinin katkıları ile daha da iyi bir modele oturduğunu deneyimledik. Aynı şekilde sizlerin de kendi çalışmalarınız sırasında stratejik düşünme çerçevesi sunumu ve etki analizi excelini daha da iyi bir yere götüreceğinizi düşünüyoruz.

Hedefimiz en iyisini yapmak değil; pratik, sonuç odaklı, somut ve herkes tarafından kullanılacak sadelikte bir başlangıç çerçevesi sunmak. Bu dönemin olumsuz etkilerin yanı sıra sonrasında (her krizde olduğu gibi) oluşabilecek fırsatları da ortaya koymaya ve değerlendirmeye çalıştık.

A. Öncelikle beyin fırtınası yapabilmek için hazırladığımız İş Etkileri Hazırlık Çerçevesini özetlemek istiyorum. Corona’nın doğrudan ve dolaylı etkileri ve o etkilerin olası olumsuz sonuç senaryoları (On gün önce hazırladığımız için bir kısmı hali hazırda gerçekleşti) ile başladığımız sorgulamaya, bu dönem sonrası oluşabilecek yeni trendler ve fırsatlar ile devam ettik. Ardından şirketimize özel etkileri ortaya koyabilmek için kısa ve uzun vade soruları tanımladık. Çerçevenin anlaşılır olması için bir örnek üzerinden açıklamaya çalıştık. Daha detaylı yönlendirmeyi buradaki sunumumuzda bulabilirsiniz. http://corestrateji.com/wp-content/uploads/2020/03/COVID-19-Etkileri.pdf

B. İkinci olarak da işinizin bu değişimden somut ne kadar etkileneceğini analiz edebileceğiniz bir Somut Etki Analizi excel dosyası hazırladık. Bunu hazırlamaktaki amaç olacakların karşısında etkileri abartmayı ve azımsamayı engellemek için bir yaklaşım vermek. Sadece dünyaya değil Türkiye ve sektörümüz seviyesinde veya tüm şirketimize bir bütün olarak değil şirketimizde var olan tüm iş modellerine etkilerine ayrı ayrı bakmalıyız. Ancak bu şekilde daha gerçekçi durum tespiti yapabiliriz. Buradaki excel dosyasını bilgisayarınıza indirip kullanım kılavuzunun yardımıyla kendi sektörünüz ve şirketiniz için çalışabilirsiniz. Çalışmanız sonrası her türlü geri bildiriminizi birlikte geliştirmeye hazırız. http://corestrateji.com/wp-content/uploads/2020/03/COVID-19-Is-Etkisi-Hesaplamasi-Guide.xlsx

Tekrar işimizden kendimize dönersek, fırtına sonrası yeniden ve daha da iyi başlamaya hazır olmak için evde geçirdiğimiz bu zamanı fırsata çevirmeliyiz. Bu süreçte kendimize fiziksel (iyi beslenme ve spor) ve zihinsel (online eğitim) yatırım yapabilir, ev içinde de sevdiklerimiz ile birlikte kaliteli zaman geçirebiliriz.

Hızla güzel günlere dönmemiz dileği ile,

Core Strateji

(https://mailchi.mp/db6a52d1e5ee/211019_corporate_innovation_weekly-1343202?e=bb7a74cc37%E2%80%AC linkinden alıntıdır.)