images
2020-04-02 16:50:09

Koronavirüsün Ekonomik Etkileri

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Koronavirüs pandemisinin ekonomik etkileri üzerine bir anket gerçekleştirdi.

AHK Türkiye Koronavirüs pandemisinin etkileri üzerine bir anket gerçekleştirdi. Ankete 900’ü aşan oda üyelerinin 142’si katıldı. Buna göre, şirketlerin yaklaşık yarısı henüz ticari faaliyetlerinin nasıl gelişeceği konusunda bir açıklama yapamadılar. Şirketlerin %38’i bu yıl cirolarında bir düşüş olacağından endişe ederken, %5,7’si de krizde bir fırsat görüyor. Ankete katılan şirketlerin %6’sı şimdiden Almanya’dan alternatif tedarikçi olarak talep gördüklerini belirttiler. Cevaplar ağırlıklı olarak Turizm ve Otelcilik, Otomotiv Endüstrisi, Enerji Ticareti ve Finans sektörlerinden geldi.

Ankete katılan firmaların %20’si işlerinde şimdiden ciddi bir gerileme olduğunu belirttiler. Firmaların çoğunluğu ise gelecek haftalarda seyahat kısıtlamaları ve fuar/toplantıların iptali nedeniyle işlerinde bir azalma olacağını düşündüklerini ilettiler.

Çalışanlarının korunması konusunu oldukça önemseyen firmaların neredeyse tamamı gerekli ilaç ve hijyenik malzeme alımı yapılması, iş seyahatlerinin azaltılması, fuar ve toplantılara katılımların askıya alınması gibi önlemler aldıklarını belirttiler.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri Koronavirüs sürecinde “Hangi alanlarda devlet desteğine/bilgilendirmeye ihtiyaç duyuluyor?” sorusuna; işverenler ve çalışanlar için yönergeler, vergi indirimleri, kredi ve mali yardımlar, ithalat ve ihracat risklerinin karşılanması gibi konularda devletten yönlendirme ve desteğe ihtiyaç olduğu şeklinde cevap verdiler.